Vila ve Zbýšově

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Autor: Ing. arch. Jan Kratochvíl, Ing. arch. Tereza Ježková, Ing. arch. Martin Štěpánek, PhD.

Stavební řešení: Ing. arch. Martin Štěpánek

Klient: soukromý investor

Místo: BRNO – venkov

Projekt: 12/2021

Program: bydlení

Velikost: 270 m2

Status: studie + projekt

Místo
Orientace pozemku je pro účely bydlení ideální, poněvadž se jedná o jižní svah s nádhernými výhledy do okolí. Přístup na pozemek je z nejužší jižní strany. Dům dodržuje zákonem předepsané minimální odstupy od sousedního samostatně stojícího domu respektive místní komunikace. Zadní část pozemku se nachází v ochranném pásmu železnice, to však vzhledem k rozměrům pozemku návrh domu nikterak neovlivnilo.

Architektonický koncept
Návrh reaguje na největší devízy pozemku – jižní orientaci s nádherným výhledem do krajiny Ždánického lesa a Pálavy a velkorysou plochu zahrady v zadní části. Terénní nerovnost u napojení na komunikaci je využita k zapuštění technického podlaží do suterénu. Společenská a soukromá zóna se nacházejí v horních podlažích a nabízejí kromě výhledů i přímé atraktivní napojení na zahradu.
Dům vytváří tzv. point de vue a kompozičně uzavírá průhled ulicí s bungalovy na jižní straně. Z tohoto důvodu je architektonicky navržen jako nepřehlédnutelná dominanta v území. Hmota domu v zahradě vytváří intimní terasu chráněnou před pohledy z ulice a od sousedů. Na terasu dvora navazuje bazén. Optické propojení a současně dostatek soukromí v jednotlivých částech domu je klíčovou stránkou návrhu.
Styl domu je modernistický, s důrazem na maximální praktičnost a jednoduchou údržbu. Materiálové řešení bude prověřeno ve variantách a přizpůsobeno finančním možnostem investora. Dům bude působit velkoryse a moderně a současně vlídně a útulně.

Web vytvořil exarion.cz