Přestavba vily v Masarykově čtvrti

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Autoři návrhu: Ing. arch. Jan Kratochvíl, Ing. arch. Tereza Ježková

Místo: Brno, Lužická 4

Projekt: 10/2017

Program: bydlení

Velikost: 350 m2

Status: studie

Architektura

Na pozemku v současné době stojí rodinný dům z let 1929-1930 od Václava Dvořáka a Aloise a Viléma Kuby. Objekt má tři patra a je široký pouze 6,35 m. Objekt kvůli zásadním zásahům vně i uvnitř není památkově chráněný, a je značně zdevastovaný.

Na protější straně ulice stojí rodinný dům Vojtěcha Koplíka od významného architekta Bohuslava Fuchse z 30. let, který prošel obnovou v letech 2006-2009 podle návrhu Ing. arch. Jaromíra Sedláka, který ho v současnosti se svou rodinou obývá.

Návrh respektuje proporce stávajícího objektu, je ve stejné poloze, výškově ho však převyšuje o jedno patro – ustoupenou nástavbu, která výškově navazuje na sousední objekt. Fasáda je členěna otvory, s odkazem na původní řešení podle architektů Dvořáka a Kuby. Vjezd do garáže zůstává ve stávající poloze. Garáž je ale rozšířena na podzemní patro pod větší částí pozemku a výtahem propojena s rodinným domem.

Objekt je ve 2. a 3. patře rozšířen směrem do zahrady a ke schodišti, a vytváří tak kryté závětří nad vstupem do objektu. K domu je do zahrady navržena jednopodlažní přístavba v kompaktním oblém tvaru, která tak nenarušuje a respektuje výhledy z protějších objektů přes ulici. Střecha vytváří terasu přístupnou z druhého patra.

Abychom zvýraznili původní proporci domu, je hmota objektu ve původní stopě domu omítnuta v tmavě šedé omítce, a přístavba i nástavba je materiálově odlišena v bílé omítce nebo dřevěném obkladu.

Provozní řešení

Vjezd do technického podlaží s parkováním je v místě stávajících garáží. Předzahrádka je zachována a v krajní části, směrem k sousedům, je vetknuto schodiště pro vstup do objektu. Ve vstupním podlaží je kuchyně a do zahrady orientován obývací pokoj s krbem v dřevěné přístavbě. V dalších patrech jsou ložnice a pokoje se zázemím, a v posledním patře je loft se střešní terasou. Nad obývacím pokojem je střešní terasa, která je přístupná z ložnicového patra.

Web vytvořil exarion.cz