Penthouse na střeše samoobsluhy

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Autor: Ing. arch. Jan Kratochvíl

Spolupráce: Milan Domkář

Místo: Uničov

Realizace: 2012 – 2018

Program: rodinný dům

Status: realizováno

Architektura objektu vyznává modernistickou estetiku, tedy jednoduché kubické tvary, ploché střechy, střešní terasy, pásová okna, decentní barevnost a kvalitní stavební detail. Ideově tak navazuje na architekturu původního jednopodlažního objektu, avšak v současném standardu. Hmota stavby je rozčleněna do několika objemů, aby ve výsledku nepůsobila mohutným dojmem. Objemy ustupují od líce fasády a vytvářejí střešní terasy a dodávají nástavbě na atraktivitě a soudobosti.

Bytová jednotka v nástavbě je funkčně rozčleněna zejména ve vztahu k orientaci místností ke světovým stranám a z ní vyplývajícího osvětlení a oslunění obytných místností. Schodiště stoupající do nástavby se nachází na sousedním severním pozemku. Na schodiště navazuje závětří řešené jako atrium, z něhož je jednak přístup do bytu, jednak do skladu, který supluje obvyklou sklepní kóji. Ze zádveří je možné vstoupit jednak do společenské části bytu, jednak do soukromého křídla ložnic. Obývací pokoj je řešen prostorově velkoryse – jeho světlá výška je vyšší než dalších místností v nástavbě. Díky prosklené stěně, která bude opatřena venkovní textilní markýzou, je možné vstoupit na střešní terasu z části zatravněnou systémem zelené střechy, z části pochozí – rošt s modřínovými terasovými palubkami. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelním koutem. Skrz chodbičku se z kuchyně vstupuje do spíže a na toaletu. S obývacím pokojem sousedí i místnost pro domácí práce. Klidová zóna bytu obsahuje dvě ložnice. Ložnice rodičů je doplněna o šatnu. V klidové privátní části se nachází komfortní hlavní koupelna bytu. Z ložnic je možné vstoupit na východní terasu – materiálově je řešena stejně jako terasa na jihozápadní straně nástavby.

Výtvarné řešení fasád nástavby a stávajícího prvního nadzemního podlaží je provedeno v omítce respektive v kontaktním zateplovacím systému s omítkou bílé barvy jemné zrnitosti. Výplně otvorů s trojskly jsou z plastových rámů opatřených barevnou (šedou) fólií imitující hliník. Okna orientovaná ke slunci jsou v nadpraží opatřena venkovní žaluzií skrytou za nerezovým plechem. Oplechování parapetů, atik a střešní svody jsou titanzinkové, barevnost šedá. Přístupové schodiště ocelové konstrukce je opláštěné foliovanou překližkou a černě lakovaným plechem. Stupnice jsou stejně jako terasy provedeny z modřínových prken.

Web vytvořil exarion.cz