Vila Kociánka

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Autor: Ing. arch. Jan Kratochvíl

Místo: BRNO

Projekt: 10/2017

Program: bydlení

Velikost: 246 m2

Status: studie

 

Lokalita

Parcela pro novostavbu rodinného domu se nachází v nově vznikající čtvrti města Brna na Kociánce (k.ú. Sadová). Okolní developerská zástavba kombinuje čtyřpodlažní bytové domy s dvoupodlažními rodinnými. Parcela je přístupná ze severu z ulice Jarmily Kurandové.

Parcela má lichoběžníkový tvar o rozměrech cca 22 x 38 metrů. Pozemek je svažitý k jihu. Celkové převýšení činí cca 3,5 metru. V severní části je sklon pozemku dramatický, v jižní části klesá terén pozvolně.

Navržený dům se nachází u severní hranice pozemku. Jižní polovina parcely je určena pro zahradu. Vzhledem k terénním podmínkám je dům navržen jako split-level a lépe tak kopíruje spád parcely. Ze vstupního podlaží (úroveň podlahy +0,000) vede schodiště do přízemí (-1,750) respektive do patra (+1,400).

Dům svou architekturou navazuje na okolní modernistickou zástavbu a odkazuje formou respektive architektonickým tvaroslovím na meziválečnou funkcionalistickou tradici Brna.

Dispoziční uspořádání

Vstupní podlaží na severu obsahuje zejména dvojgaráž se skladovacími prostory, zádveří s navazující šatnou a soc. zařízením. Na vstup je napojen i pokoj hosta, který může být využíván jako pracovna pro homeworking. Pokoj je prosluněn z východu a splňuje normativní požadavky na obytnou místnost.

Jednoramenným schodištěm lze vstoupit do společenského patra přímo propojeného se zahradou. Prostor přízemí tvoří jednu velkou obytnou místnost – na kuchyň s jídelnou plynule navazuje obývací pokoj. Na jihovýchodní straně je navržena zimní zahrada doplněná o samostatné sociální zařízení. Na kuchyň navazuje místnost domácích prací – prádelna. Z kuchyně je rovněž možné vstoupit do sklepa (-2,800).

Část skladů ve sklepě slouží pro zahradní techniku, druhá část pro skladování potravin atd. Ve sklepě se rovněž nachází technická místnost.

Horní podlaží obsahuje soukromou zónu. Navrženy jsou tři ložnice s orientací směrem na jih k atraktivním výhledům na Brno. Ložnice rodičů disponuje vlastní šatnou a koupelnou. Koupelna dětí je přístupná z chodby, která je řešena jako průchozí šatna.

Stavebně-konstrukční řešení

Dům je navržen jako zděná stavba na betonových základech. Stropy jsou předpokládány monolitické železobetonové. Výplně otvorů dřevěné. Nízkoenergetický standard podporuje kontaktní zateplení obvodových konstrukcí. Velmi vhodná by byla rekuperace a solární akumulační systém.

Vjezd a parkování

Řešení reflektuje možnost vjezdu z ulice Jarmily Kurandové, potřebu krytého garážování dvou vozidel a jednoduché vyjíždění respektive vjíždění na pozemek.

Zónování domu

Soukromá zóna ložnic je umístěna v patře, společenská zóna se nachází v přízemí. Obytné místnosti jsou orientovány k jihu, zázemí domu k severu.

Osazení domu na pozemku

Na severu z důvodu komfortního parkování upřednostnit minimální výškový rozdíl mezi ulicí a garáží/vstupem do domu. Na jihu umožnit plynulý výstup z terasy obývacího pokoje do zahrady.

Web vytvořil exarion.cz