Vila pod oborou Holedná

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Autor: Ing. arch. Jan Kratochvíl, Ing. arch. Tereza Ježková

Stavební řešení: Ing. arch. Martin Štěpánek

Generální dodavatel: Dolp, s r.o.

Klient: soukromý investor

Místo: BRNO

Projekt: 05/2016

Realizace: 05/2017

Program: bydlení

Velikost: 150 m2

Status: realizováno

Foto: Monika Hlaváčová, Matúš Nedecký

Atmosféru území kolem ulice Březové předurčuje přírodní ráz prudkého úvozu gradující v zalesněném masivu obory Holedná. Domy jsou rozesety po svazích jako kameny v obří zahradní skalce. Jednotný ráz se těžko definuje, určuje ho spíše zeleň. Architektura jednotlivých domů je rozmanitá, stejně jako jejich velikost, situování na parcele atd. Tento nesoulad vnímáme jako důležitou součást ducha místa a chceme na ni navázat.

Novostavba rodinného domu nahradila původní stavbu ze 70. let, která měla problémy se zemní vlhkostí a ani dispozičně nevyhovovala budoucím majitelům. Parcela se nachází při strmé ulici Březové, má severovýchodní sklon a je poměrně úzká. V sousedství se nacházejí domy nejrůznější typologie a doby vzniku. Určitá romantická divokost a rozmanitost je pro tuto lokalitu typická. Snažili jsme se v tomto duchu pokračovat.

V suterénu vily se nacházejí vstupní prostory, technické zázemí objektu, garáž pro dva vozy sousedící se skladem/dílnou a na jihovýchodě samostatná bytová jednotka o velikosti 2+kk. Propojení obou bytových jednotek je možné přes garáž, z níž jsou navrženy samostatné vstupy do obou zádveří. Prosvětlení a odvětrání prostor je přirozené okny.

Společenské podlaží obsahuje zejména obývací pokoj s průběžnou lodžií, z níž je dechberoucí výhled na Jundrov. K lesu a venkovní pobytové terase je orientována kuchyň, kterou s obývacím pokojem spojuje jídelní kout. Na severu se nacházejí servisní místnosti – spíž, domácí práce a toaleta. Ve východním nároží se nachází pracovna. Z pracovny je navržen přímý vstup na lodžii.

Nejvyšší podlaží je soukromé a jsou v něm umístěny dva dětské pokoje, ložnice rodičů, hlavní koupelna a prádelna. Dětské pokoje mají stejnou velikost a je z nich umožněn přímý výstup na střešní terasu s ještě lepším výhledem na Jundrov a okolní lesy. Ložnice rodičů se nachází v západním cípu vily a otevírá se nárožním oknem do lesa. Koupelna je navržena komfortně – s dvojumyvadlem, vanou i sprchou. Na střešní terase lze mimo jiné sušit prádlo.

Web vytvořil exarion.cz