Mateřská škola Fulnek

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider
Autor: Ing.arch. Martin Štěpánek, Ing. arch. Tereza Ježková

Spolupráce: Ing. arch. Markéta Kamená, Ing. arch. Jan Havlíček (vizualizace

Místo: FULNEK

Projekt: 07/2014

Program: mateřská škola

Velikost: – m2

Status: soutěž

Dvě hmoty s odlišným provozem, které spolu vzájemně nekolidují, nám pomáhají lépe se vyrovnat s terénem. Objekty mají oddělené vstupy i vjezdy a jsou uvnitř propojeny komunikačním jádrem. Spodní stavba lehce předstupuje směrem do zahrady a umožňuje tak přístup přímo ze šaten mezi třídami, na terasu a dále jižní zahradu.

Na nezastavěné ploše nám vznikají dva druhy prostorů. Veřejný – v severní části zahrady, který poskytuje možnost rodičům s dětmi zdržet se i mimo uzavřený areál školky a mimo otevírací dobu. Terasa před hlavním vstupem může fungovat jako platforma pro pořádání akcí po širý nebem, kde se schody k zahradě dají využít jako hlediště. Jižní zahrada už je zcela soukromá pro děti z MŠ. Na západní ploše na místě bývalého areálu MŠ navrhujeme hřiště pro míčové hry.

Hlavním výrazovým prvkem celé hmoty jsou sedlové střechy, vycházející z charakteru okolní zástavby a faktu, že se zvolená lokalita nachází v chráněné památkové zóně. Střešními okny ještě lépe prosvětlujeme třídy.

Provoz mateřské školy probíhá na horním patře. Vstup je bezbariérově řešen na severní fasádě ze středu objektu. Při vstupu je směrem k původnímu vjezdu do areálu situován blok pro zaměstnance MŠ – vedení a vyučující. Na druhé straně je blok, kde je umístěné zázemí pro veřejnost, zaměstnance, komunikační jádro a pronajímatelné třídy pro logopedii případně hudební obory. Po celé jižní fasádě jsou rozmístěny 4 třídy s výhledem a přímým přístupem ze šaten, mezi třídami, do jižní zahrady.

Web vytvořil exarion.cz