Chata u přehrady

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider
Autor: Ing. arch. Jan Kratochvíl, Ing. arch. Tereza Ježková

Klient: soukromý investor

Místo: BRNO

Projekt: 08/2016

Realizace: 05/2016

Program: rekreace, bydlení

Velikost: 50 m2

Status: v realizaci

Kontext a koncept

Okolí brněnské přehrady je poseto zástavbou víkendových domů roztodivných tvarů. Jsou postaveny z různých materiálů, v různých obdobích, často bez spolupráce s architektem. Přesto zástavba nepůsobí zle, a to zejména kvůli malému měřítku staveb a množství zeleně, která stavby více a více pohlcuje. A právě zeleň a biodesign jsou hodnoty, na kterých chceme návrh založit a inspirativně obohatit mozaiku chalupářství kolem přehrady.

Architektura

Vzhledem ke striktním požadavkům na zastavěnou plochu a obestavěný prostor jsme se pro návrh chaty rozhodli použít elementární kvádr, který umožňuje všechen vnitřní prostor smysluplně a hospodárně využít. Je vhodný i kvůli tepelné bilanci stavby a především dodává drobné stavbě přesvědčivý soudobý výraz a příjemně kontrastuje s divokou přírodou v okolí.

Dům je osazen na pozemku tak, že se svými delšími podélnými fasádami otevírá na východ respektive na západ. Na jižní fasádě nejsou navrženy žádné otvory, čímž se zabrání přehřívání interiéru. Na severní straně se nachází kryté parkovací stání a přímý vstup do suterénu. Vzhledem k osazení delší stranou proti sklonu svahu budou po dokončení stavby provedeny nutné terénní úpravy, které následně umožní komfortní využití parcely.

Dispozice

Chata sestává ze tří podlaží, každé o užitné ploše cca 40 m2. Suterén je navržen jako jeden velký variabilní prostor, který je možné různě členit a využívat. Prostor zde najde technické zázemí, stejně jako komfortní úložné prostory. Domek na nářadí již nebude nutné na parcelu realizovat.

Přízemí je navrženo jako společenský prostor. Do zádveří na východní straně ústí i schody ze sklepa. Ze zádveří je přístupné sociální zařízení. Na hlavní vstup navazuje jídelna – sympatické gesto k příchozím. V severní části je navržena komfortní kuchyně se spíží. Na protější straně dispozice najdeme klidový kout s pohodlným posezením u krbu. Obytná místnost se velkoryse otevírá dvěma posuvnými okny na navazující terasu krytou textilními markýzami. Grilovat zde bude potěšením. Kolem krbu se vine schodiště do patra. Patro okupuje ložnice rodičů a dva dětské pokoje s výhledem na zapadající slunce. Koupelna v patře je vybavena vanou a standardními sanitárními zařízeními. Úložné prostory jsou součástí pokojů, v hale u schodiště je prostor pro knihovnu respektive jiný potřebný nábytek.

Konstrukce a materiály

Chata bude založena na pasech z prostého betonu. Suterén je navržen jako konstrukce vyzděná ze ztraceného betonového bednění (např. FINO). V případě potřeby je možné ztužit-vylít betonem. Stropní deska nad suterénem ideálně monolitická nebo skládaná s betonovým věncem.

Nadzemní část stavby je již uvažována jako hrázděná dřevostavba vyplněná vlnou (ideálně ovčí) a opláštěná v exteriéru provětrávanou modřínovou fasádou, v interiéru pohledovými biodeskami.

Jednoplášťové střeše by slušela vegetační vrstva s kvetoucími lučními květy. Tato krycí vrstva by zabránila přehřívání podkrovních pokojů a vytvořila by pomyslnou korunu stavby. Kromě vytápění elektřinou jsou v přízemí navržena krbová kamna, která mohou v přechodných ročních obdobích temperovat velkoryse prosklený obytný pokoj. Pro ohřev TUV doporučujeme zvážit solární

kolektor. Instalace v koupelnách je vhodné vést v předstěnách před nosnou konstrukcí.

Web vytvořil exarion.cz